5 perc elolvasni
22 Dec
22Dec

A történelem elmulasztotta feljegyezni az első hóember megépítésének idejét. Bob Eckstein a The History of the Snowman című művében a középkorba helyezte az első ilyen figura létrejöttét, mert egy 1380-ban keletkezett hóráskönyvben, melyet a hágai nemzeti könyvtárban talált, rábukkant egy hóembert ábrázoló illusztrációra.

A történelem következő, és azóta is leghíresebb hóembere Michelangelo Buonarottié. Giorgio Vasaritól tudjuk, hogy Piero de’ Medici egy havas firenzei télen hóembert építtetett Michelangelóval a kertjében. A hóemberről, amelyet talán helyesebb hószobornak nevezni, csak annyit tudunk, hogy elkészült, gyönyörű volt, és természetesen elolvadt. 

A népi meteorológia azt tartja, hogy „november, december, lábon áll a hóember”. A hó akkor a legalkalmasabb hóemberépítésre, amikor megközelíti olvadási pontját és tömörré válik. Ekkor alkalmas arra, hogy egy hógolyót görgetve egyre nagyobb méretű labdává növekedjen. A porhó hógyurmázásra nem alkalmas, mert nem tapad megfelelően. A hóemberépítés legmegfelelőbb ideje egy melegebb téli délutánt követő havazás, és szükséges a megfelelő mennyiségű hó.

Általános gyakorlat a hóember „felöltöztetése”: fejére kalap kerül, néha csak egy vasfazék, gombjait, szemét és száját kavicsokból vagy fekete széndarabokból formázzák, orra piros répából készül. 

Európában és Észak-Amerikában a klasszikus hóemberforma háromrészes, egy-egy hólabda kell a fejnek, a törzsnek és a test alsó részének. Kelet-Ázsiában inkább kétrészes az általános hóember. Japánban a neve jukidaruma, a kerek formájú Daruma baba után.

A világ legnagyobb hóembere tulajdonképpen egy hóasszony volt. A Maine államot (USA) képviselő Olympia Snowe szenátorasszony után Olympiának keresztelt hóember 37,21 méter magas volt. A korábbi rekord 1999 februárjában készült, ugyancsak az USA-ban. Angus, a hegyek királya 34,62 méteres volt és több mint 4 080 000 kg-ot nyomott. 
A téltemetés (télkiűzés, télkihordás) népszokásában kap is szerepet kap a hóember. Szegeden pl. a tél végén hóembereket löktek a Tiszába. 

 Különleges hóember történetek

Épített már idén hóembert? Ha igen, milyet? Ha nem, milyet építene? Lenne rajta valamilyen megkülönböztető jelző? Férfi lenne vagy nő? Gyerek vagy felnőtt? Mivel díszítené? Ezek a kérdések jártak a fejemben, miközben apró hóemberem megépítése után régi idők hóembereit nézegettem. Időközben arra is rájöttem, hogy ezek az alakok egészen beszédesek, sokat elárulnak a korról, a hangulatról, amiben születtek.

A 19. században készült az első, ma is ismert hóembert ábrázoló fénykép is. Egy wales-i fotósnőnek, Mary Dillwynnek köszönhetjük, aki 1853-ban kapta lencsevégre őt.

A világ első fényképe egy hóemberről 1853-ból, készítője Mary Dillwyn

Mestermunka Ukrajnában: 

Jéghideg, reménytelenség, állóháború 1917 vége felé már negyedik évét taposta az első világháború, és a csalóka sikerek ellenére egyre rosszabb lett az élelmezési és ellátási helyzet mind a fronton, mind a hátországban. A fotó az ukrajnai Berezsaniban (ekkor Brzezany) készült, ahol a katonák feltehetően hószobrok alkotásával (is) igyekeztek elütni az időt és kifejezni érzéseiket. Érdemes belepillantani ebbe a tanulmányba, ahol többek között egy szimbolikus, groteszk katonalak lovagolja meg az újévi szerencsemalacmalacot, de emellett egy meztelen asszonyt formáló hóalakot is dokumentáltak. Télvíz idején a hóemberépítés rendszeresen előfordult a katonák között, függetlenül attól, melyik oldalon álltak.

A fotó az ukrajnai Berezsaniban (ekkor Brzezany) készült

A legerősebb hóember:

Szilveszter, alkohol, tetterő 
Az 1932-es évet köszöntötték ennek a hatalmas kolosszusnak az alkotói. Mi több, tán szolidaritásból, de ők maguk is pucérra vetkőztek. Az egyik legnépszerűbb hóemberes kép, számos cikkben felhasználták a Fortepanról.


Igényes hóemberek: 

Kifinomultság, értelmiség, jólét .
Kőszegi Anna Fortepan adományában két hóemberrel készült portré is található; az egyik 1938-ból, a másik 1941-ből való. A fotók szereplőiről sajnos nem sokat tudunk, de az egész gyűjteményt áthatja a jól szituált, nagypolgári hangulat, ahol a szereplőknek rendszeresen közös sportálási és utazási élményekben van részük. Figyeljék meg a részleteket! Ragadozómadár tolla (talán héja?) a karimás kalapú, kecses orrú hóember fején, dominó vagy dobókocka lapokból épített sál, míg a másik képen mintha csak a „nagyságos asszony" kelne életre hóból.

Fotó forrása: Fortepan/Kőszegi Anna adományozó (1941)


Családi körben: 

Ostromállapot, védettség, keserű mosoly

1946-ot írunk - hogy 1945-ről fordulóan az év elejét, vagy 1947 felé közeledve az év végét, az kérdés -, Budapest romokban hever, az 1945-46-os télidő pedig nyomorúságos volt, elképesztően kicsiny étkezési fejadagokkal. Ezt a robosztus, keserédes mosollyal megáldott hóalakot a II. kerületi Retek utca 29-31. szám alatt lakó család jegyzi, akik a ház udvarán gyúrták. A Fortepanon Lissák Tivadar gyűjteményében található fotók szerint a család rendezett egzisztenciális körülmények között élt a háború közben és után is, de a világégés, majd az ostromállapot láthatóan megviselte őket. Igaz, anya és lánya (?) mosolyog a képen, mégsem mehetünk el szó nélkül a csonka, szomorú hóalak mellett.Fotó forrása: Fortepan/Lissák Tivadar adományozó (1946)

Hatvanas évek: 

Felszabadult hóemberkedés A mátraszentimrei Galyatetőn, a Nagyszálló parkjában készült el ez a legalábbis furcsa hatást keltő hóember, ami talán egy meztelen hölgyet formáz. Valószínűbb, hogy alkotás közben jöttek a spontán ötletek, hogyan lehetne frivollá varázsolni a klasszikus hóembernek indult teremtményt.

A különös hóembert építő csapat. Fotó forrása: Fortepan/Berkó Pál adományozó (1960)

Önazonos hóember: 

Karcsú, egyszerű, nagyszerű Nehéz ehhez a képhez bármit is fűzni azon túl, hogy talán ezen a fotón van a legnagyobb összhang hóember és alkotója között. Péterffy István gyűjteményében rögtön ezután a kép után következik az alább is látható „hóember pár" (bár úgy láttam, csak fejek, test nélkül), akiknek az orra szintúgy krumpliból van. Sokatmondó részlet! Volt tehát krumpli elég, jutott akár kettő-három hóemberre is.

Talán ugyanaznap készültek? Mintha még a férfi hóember sapkája is azonos volna az előző képen láthatóval. Fotó forrása: Fortepan/Péterffy István dományozó (1969)

A világ legnagyobb hóembere

A rekorder női hóemberA világ legnagyobb hóemberének rekordját egy 2008-ban Bethelben (Maine) épült női hóember tartja. 

A Maine-t képviselő amerikai Olympia Snowe szenátorasszony után Olympiának keresztelt hóember 37,21 méter magas volt.

A korábbi rekord szintén Bethelben készült 1999 februárjában. Angus, a hegyek királya 34,62 méteres volt és több mint 4 080 000 kg-ot nyomott.


De vigyázat!
Egyszer minden jónak vége szakad. 
A télnek is.
Addig építsenek hóembert, amíg tehetik! 

Fotó forrása: Fortepan/Semmelweis Egyetem Levéltára (1982.)

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.